Prezydent Jeleniej Góry Jerzy Łużniak wraz ze strażakami w pomieszczeniach przyszłego centrum.

Autor: redakcja UMJG

9.2.2020 - 9:50

Centrum edukacji przeciwpożarowej - ogłoszono przetarg

Odwiedzający będą mogli przekonać się, do czego może doprowadzić chwila nieuwagi a także, jak groźny jest ogień. Na poddaszu budynku Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej nr 1 przy ul. Sokoliki ma powstać Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla Dzieci i Młodzieży.

Zadanie to realizowane będzie w ramach Jeleniogórskiego Budżetu Obywatelskiego 2020. Projekt zgłoszony został przez strażaków. W jednostce przy ul. Sokoliki jest nieużytkowany strych (około 440 m. kw.), który idealnie nadaje się na tego typu działalność.

Interaktywne Centrum Edukacji Przeciwpożarowej dla Dzieci i Młodzieży ma być miejscem, w którym dzieci i młodzież będą mogli zobaczyć, z jakimi zagrożeniami pożarowymi mogą się spotkać w domu, mieszkaniu, lesie, jak rozprzestrzenia się dym w warunkach pożaru, jak działają czujki dymu, tlenku węgla, gaśnica, jak wygląda prawidłowa ewakuacja z miejsca objętego zadymieniem. Głównym elementem centrum ma być Strefa Bezpieczeństwa, w ramach której zaaranżowane zostanie m.in. mieszkanie z łazienką i aneksem kuchennym, a w nim spalone żelazko, toster, piekarnik. Po to, aby dzieci mogły na własne oczy zobaczyć, jak niebezpieczny jest ogień i do czego może doprowadzić chwila nieuwagi. Elementem Centrum będzie również wirtualno-realistyczny płonący las, dzieci będą mogły także poznać pracę na stanowisku dowodzenia komendy miejskiej – odebrać zgłoszenie, monitorować miasto za pomocą systemu kamer miejskich i wydać rozkaz do akcji. Dodatkową atrakcją dla najmłodszych ma być możliwość przebrania się w strój strażaka i obejrzenia całego ekwipunku.

Ogłoszony na przełomie stycznia i lutego przetarg podzielony jest na kilka etapów. Pierwszy obejmuje m.in. opracowanie aranżacji przestrzeni, opracowanie dokumentacji projektowej wraz z uzyskaniem wymaganych prawem decyzji uzgodnień, w tym pozwolenia na budowę.

Kolejny etap to wykonanie prac remontowo – adaptacyjnych poddasza budynku. Ma zostać wydzielone pomieszczenie główne (ze wspomnianą Strefą Bezpieczeństwa), łazienka oraz szatnia.

Ostatni przed uruchomieniem centrum etap to dostawa i montaż wyposażenia audiowizualnego oraz elementów scenografii w poszczególnych sektorach strefy oraz przygotowanie co najmniej pięciu filmów edukacyjnych oraz paneli narracyjnych, dopasowanych merytorycznie do tematyki każdego sektora.

Potencjalni wykonawcy mają czas do 11 lutego na składanie ofert. Zakładany termin zakończenia tego zadania to 7 grudnia 2020 roku.